HERKESİN BİR HOBİSİ OLMALI..

Blog

Nasıl Başlarım?
İyi hazırlanmış bir model gemi sayesinde öğrenilecek çok şey var. Sanat, tarih, zanaat vs tüm bu unsurlar, doğru yapıldığında, nerede sergilerseniz sergileyin size inanılmaz görünecek bir ifade parçası vermek için birleşir. Ama hangi gemiyi inşa etmelisin? Nereden ve nasıl başlamalısın? İşte bu sayfada bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

 Önce Model geminizi seçmekle başlayalım;

Gemi inşa yolculuğunuza yelken açmadan önce, geminizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır:

 • Zorluk seviyesi – Gerçeği söylemek gerekirse, maket gemiler ölçekli model zorluk skalasının daha zor ucundadır. Kendi deneyiminizi hesaba katın ve inşa etmek istediğiniz gemiyi gözden geçirin. Öğrenmeye istekliyseniz, daha küçük, daha az ayrıntılı bir gemiyle başlamak, daha zor bir şey inşa etmeden önce zanaatınızı geliştirmenin harika bir yolu olabilir.
 • Ölçek ve boyut – Daha büyük gemiler genellikle daha fazla ayrıntıya sahiptir ve size gerçek geminin daha doğru bir temsilini sağlarken, daha küçük ölçekler genellikle daha kolay inşa edilebilir ve daha fazla yerde görüntülenebilir. İnşa etmeden önce, bitmiş modeliniz için gerekli tezgah alanına sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.
 • Talimatlar – Sıfırdan bir model gemi inşa etmek başarılabilir ve övgüye değer olsa da, bu tür bir modelde yeniyseniz, sürecin her aşaması için ayrıntılı bir talimat setine ihtiyacınız olacaktır. Başlamadan önce bunları kontrol edin ve projeyi bir bütün olarak hissedin. 

      Model Gemi çalışmamıza başlarken çalışacağımız türe göre yapım için yardımcı aletlere ihtiyacımız olacak. Hadi bu türlerden bahsedelim. ilki edineceğimiz ölçekli bir planı kullanarak, bu her modelcinin aslında ilk isteğidir hepimiz her malzemesini kendimiz işleyerek modeller yapmak isteriz. Tabi bunlar ölçekli ve orantılı olmalıdır. 'Ben yaptım oldu' mantığı bizi ölçek ve orantıdan uzaklaştırır ve bu sanatın en önemli 2 yapı taşı yani temelini yok sayarak oluşturacağımız binamızın baştan çürük olmasına sebep olur. Modelimizdeki tüm yapıların gerçek hayattaki gibi orantılı olması gerekir bunu da ölçeklendirerek yapabiliriz. Normal ölçüsü 30 cm olan bir makara yaklaşık kafamız kadardır. Biz bunu modelimizde 100 cm gibi bir ölçüde yaparsak modelimiz gerçeklikten uzaklaşır. Bu mantığı modelimizin her parçasında uygulama disiplini içerisinde olmalıyız. Evet aslında en önemli konuyu anlattıktan sonra devam edelim.

       Yukarıda 2 tür model çalışmaktan bahsettik ilki daha deneyim kazanmış modelcilerin plandan ikincisi ise bu hobide yeni olan modelciler için tavsiye edeceğimiz talimatlı yani yapım kılavuzlu kit dediğimiz tüm malzemesi kutu içerisinde gelen setler. Bu setler bazıları tarafında 'yap boz' olarak düşünülür fakat bu kişiler malzemeli set hayatlarında görmediği için böyle bir ön yargıyla bu sözü söylerler aslında. çünkü setler içindeki malzemeler modelinizin ölçekli ve orantılı olması için hazırlanmış ve değerli bir model yapmanızı kolaylaştırmak ve modeldeki aksesuarları tanımanız açısından özenle hazırlanmıştır. Bu gün ülkemizde çok kaliteli setler olduğu gibi çok kötü setlerde üretilmektedir. Bu yüzden malzemeli yapım setlerini almadan önce sektörde alt yapısını kurmuş firmaları arastırmalısınız.

Atlantis Model Yapım setleri için https://atlantismodel.shop/kit-malzeme-setleri linkine bakabilirsiniz.

     Bu hazır setlerin aslında en iyi yanı çok daha az el aletiyle ve herhangi bir masada inşa edilebilir olmaları. Çünkü malzemeler  aşağıda sayacağımız pek çok alet ve makina sizden önce üretici tarafından kullanılarak hazırlanmış ve size kutu içinde işin konforlu yanı sunulmuştur.

     Hadi başa dönelim kendimiz plandan inşa etmek için başladık ve planımızı edindik önümüze koyduk. Şimdi bu planı okumaya anlamaya çalışalım, bazı planlar endaze dediğimiz  4  farklı dizayn eğrisi (posta, su hattı, batok, diyagonal), şiyer hattı, temel hattı, baş ve kıç bodoslamalara ait eğriler kullanılarak elde edilen 2 boyutlu planlardır. (Endaze konusunu ayrı bir başlıkta enine boyuna inceleyip endazeden plan çıkarmayı da inceleyeceğiz.) Endazeden anlaşılması daha kolay açılmış tüm yapı parçalarının bize işlememize kolayca sunulmuş açık planlarda bir diğer plan şeklidir. Yeni başlayanlar için bu son bahsettiğimiz plan şekli tercih edilmelidir. 

      Plan olayını çözdük elimizde tercih ettiğimiz açık bir planımız var. Bu planı kullanacağımız kontrplak gibi kolay kesebileceğimiz iç malzemelere yapıştırarak postalarımızı ve omurgamızı kesmek için kıl testere dediğimiz ince uçlu bir el aletine ihtiyacımız var. Ya elimizde bunu keseceğiz yada motorlu bir kıl testere makinası ile ama mutlaka birinden birini edinmemiz gerekiyor. Sonra en kalınından en incesine kadar eğe takımlarına ihtiyaç duyacağız. Özellikle minyatür kuyumcu eğelerine.

      Yapıştırıcı türleri mdf kit dediğimiz aktivatörlü yapıştırıcı seti, tutkal gibi. Bir el motoru edinmenizde zımparalama, taşlama, matkap vs gibi bir çok işinizi kolaylaştıracaktır. Modelinizin küçük ayrıntılı parçalarını hazırlarken size bir büyüteçte çok yardımcı olacaktır. Sonra 60 numaradan 600 numaraya kadar zımparalar ve kullanım alanlarına göre yuvarlak, köşeli ve düz zımpara takozlarımız olmazsa olmazlarımız. Çeşitli boylarda ve kullanım alanlarına göre değişken maket bıçaklarımız ve el testerelerimiz, minyatür çekiçlerimiz, üzerinde  örsü olan mengene, kıskaçlar, işkenceler, Sarım ve kaplama çıtalarımızı kesecek minyatür bir daire testere, karga burun, pense, yan keski, metal ve plastik spatula, çeşitli makaslar, cetvel, pergel, gönyeler, çeşitli boyalar, çelik macun, kağıt bant, keski kalemleri,.. aslında o kadar çok alet kullanıyoruz ki belkide almakla bitmez. Ama siz işinize en çok yarayacakları alarak başlamalısınız zaten bir süre sonra gerektikçe hepsi elinizin altında olacak.

Neden Ölçekli modeller?

Yaşınız, cinsiyetiniz veya kişisel ilgi alanlarınız ne olursa olsun, ölçekli modellemeye başlamanız için temel nedenlerden bahsetmek istiyoruz.

Beceri Geliştirme

Hangi model tipini veya boyutunu seçerseniz seçin, projeyi tamamlamak için bir dizi aşama vardır. Bunlar, modelinizin tarihini ve görünümünü öğrenmeyi, modelin yapımı, boyama ve bazı durumlarda eskitme veya çıkartma uygulaması . Açıkça görüleceği gibi, bu farklı aşamaların tümü, bazıları aşağıda listelenen farklı bir disiplin ve beceri düzeyi gerektirir:

 • Araştırma
 • Planlama
 • Kesme
 • Delme
 • Heykeltıraşlık
 • Zımpara
 • Yapıştırma
 • Tablo
 • Detaylandırma
 • Fotoğrafçılık

Çoğu inşaatçının kabul edeceği gibi, bu sürecin diğerlerinden daha güçlü oldukları belirli alanlar vardır, ancak ölçekli model yapmanın sevinci, ne kadar çok inşa ederseniz ve her projeden ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar cok ustalaşmanızdır.

 • Stres atma

Çoğumuz için stres, günlük hayatımızın kaçınılmaz bir yönüdür. En sevdiğiniz spor takımını veya filmlerini izlemek, arkadaşlarla bir şeyler içmek veya yemek yemek ya da sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkmak gibi hobilerimiz ve ilgi alanlarımız bu stres için bir çıkış noktası sunar.

 

Modelinizi birleştirmek veya boyamak için harcadığınız birkaç saat, dünyanın sorunlarından zihninizi temizleyebilir.

Daha çok içine kapanık biriyseniz veya daha sessiz bir mizacınız varsa, o zaman ölçekli modelleme stresinizi azaltmak için özel olarak hazırlanmış bir hobidir. Modelinizi bir araya getirmek veya boyamak için harcadığınız birkaç saat, zihninizi dünyanın sorunlarından arındırabilir ve sizi başladığınız zamankinden daha sakin bir durumda bırakabilir.

 • Ödüller

Parça oluşturmalarla, potansiyel olarak büyük ve uzun vadeli bir projeyi küçük parçalara ayırma fırsatına sahipsiniz. Bunun yararı, yapınızın daha geniş kapsamıyla çıkmaza girmeden veya bunalmadan daha kısa bir süre içinde hızlı ilerleme görebilmenizdir. Modelinizin tamamlanmasına doğru ilerledikçe, güçlü bir kişisel başarı duygusu elde edeceksiniz ve her yeni ölçekli modelle, tüm alanlarda sürekli iyileştirme göreceksiniz.

 • Sanatçı olma şansı

Sanat birçok şekil ve biçimde gelir ve parlak bir illüstratör, ressam, yazar veya müzisyen olmayabilirsiniz, ancak ölçekli modeller size kendi sanatınızı yaratma fırsatı sunar. Elbette, tüm yapım süreci için tasarlanmış, sayılarla boyama öğesi var, ancak yolun her adımında kişisel yetenek için bolca yer var. Talimatlar her zaman sadece bir kılavuz olarak vardır ve bir modeli nasıl bir araya getireceğinizi öğrendikten sonra, seçtiğiniz herhangi bir şekilde kişisel dokunuşunuzu ekleyebilirsiniz.

 • Kendi Kupa Koleksiyonunuzu Yapmak

İster günün bir oyuncusu, ister yerel futbol şampiyonasını kazanmak için parlak bir altın kupa olsun, kişisel kupalar sizde her zaman bir gurur duygusu ve yaşıtlarınıza gösterebileceğiniz küçük bir şey bırakır. İyi inşa edilmiş ve güzel bir şekilde tamamlanmış bir ölçekli model, aynı düzeyde özsaygı ve kişisel başarı sağlayabilir ve kendinizi ödüllendireceğiniz kupaların sayısı yalnızca taahhüt etmeyi seçtiğiniz zaman, para ve ölçek modelinin türü ile sınırlıdır. .

 • Sevdiklerinizle Geçirilen Anlamlı Zaman

 

Teknolojinin kontrolü ele geçirdiği bir dönemde, ölçekli modelleme, ortak bir tutku üzerinde birlikte çalışarak çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmenin uygulamalı bir yolunu sunuyor. Yukarıda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, çoklu beceri geliştirme, artan özsaygı, sabır, konsantrasyon ve azim gibi model oluşturmanın büyük bir parçasıdır. Yapım süreci boyunca çocuklarınızla işbirliği yaparak, ekip çalışmasının önemini de aşılar ve ilişkinizi güçlendirirsiniz.

İpuçaları

Ölçekli modeller tüm şekillerde, boyutlarda, türlerde, renklerde ve zorluk seviyelerinde gelir, ancak ortak bir noktaları vardır, onları hayata geçirecek bir inşaatçıya ihtiyaçları vardır. Neyse ki, siz, hevesli ölçekli modelciler, gerçekten inanılmaz bir şeyi hayata geçirme şansına sahipsiniz. Ancak, plastik veya ahşap parçaları yapıştırıcı ile birbirine yapıştırmaktan ve üzerine bir kat boya sürmekten daha çok işiniz olduğunu unutmayın.

Başladığınız her yapı projesinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, bu listeyi hazırladık…

 • Konunuzu bilin

Motosikletler , arabalar , uçaklar , gemiler veya popüler kültür (örneğin Star Wars ) hayranı mısınız ? Bir sonraki ölçekli modelinizi seçerken, gerçekten ilgilendiğiniz veya hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir şeyle gitmekte fayda var. İnşa süreci aylarca hatta yıllarca uzayabilir, bu yüzden gerçekten bu zamanı başından sonuna kadar zevk almayacağınız bir projeye harcamak ister misiniz?

 

 • Ödevinizi yapın

İnşa etmek için uygun bir ölçekli model bulduktan sonra, araştırma yapmak, model ve kopyaladığınız  gerçek şey hakkında çok fazla bilgi bulmak için biraz zaman ayırın. Modelinizin nasıl görünmesini istediğiniz konusunda iyi bir fikir edinmek için internette ve kitaplarda/dergilerde arama yapın. Modelciliğe gönül veren pek çok dostumuzda sizinle tecrübelerini paylaşmak isteyecektir. Onları yormadan ve sıkmadan müsait bir zamanda sizinle ilgilenmelerini isterseniz bunu seve seve yapacaklardır.

 

 • Yine ölçek meselesi 

Memnun olduğunuz bir ölçek seçin ve ölçek ne kadar büyük olursa, koleksiyonunuzu sergilemek için o kadar az yeriniz olacağını unutmayın. Daha büyük ölçekli modeller, deneyimli modelciler için daha fazla tercih edilirr, ancak bir meydan okumaya hazırsanız, talimatları keskin bir gözle takip etmeyi unutmayın. Popüler ölçekler şunlardır: 1/72, 1/48, 1/35, 1/32, 1/24, 1/18, 1/16, 1/12, 1/8 ve 1/4.

 

 • İş için doğru araçlar

Bir marangoz çekiç olmadan çivi çakmaz ve aynı şekilde elinizdeki iş için gerekli aletler olmadan bir projeye başlamamalısınız. Başlarken her aleti hazır bulundurmanız gerekmez, ancak güvenilir bir model kiti satıcısından yada tecrübeli bir modelci dostunuzdan birkaç temel modelleme aracı sizi doğru adımdan başlatacaktır.

 

 • Doğru yapıştırıcı

Pek çok yapıştırıcı türü vardır ve genellikle model kitinizle birlikte bilgi sağlanır, ancak şüpheniz varsa her zaman yardım almalısınız. Bazı kit üreticileri, başlamanız için bir yapıştırıcı tavsiyesi de verir. Küçük parçaları yapıştırırken, parçaları yerleştirmeyi kolaylaştırmak için cımbız kullanın.

 

 • Oku ve Çalış

Montaja başlamadan önce modelinizin nasıl bir araya geldiğini anlamak için ölçekli modelinizle birlikte gelen talimatları iyice inceleyin. Parça oluşturmanın yararı, projenizin, her biri ayrıntılı talimatlar içeren, yönetimi kolay bölümlere ayrılmasıdır, böylece büyük bir hata yapma olasılığınız azalır.

 

 • Yanlış adımlardan kaçının

Yeni başlayanlar için en yaygın hata, sıralı adımları takip etmeden gelişi güzel çalışmak ve parçaların daha sonra tam olarak uymadığını görmektir. İlk modelinizi oluşturuyorsanız, en iyisi, modelinizi oluşturmayı eğlenceli hale getirmek ve her şeyin doğru bir şekilde bir araya gelmesini sağlamak için talimatlarınızdaki oluşturma sırasından çok uzaklaşmamak en iyisidir. Deneyiminiz ve güveniniz arttıkça, parçalar için bir fikir edineceksiniz ve yapım sırası daha doğal hale gelecek ve yaratıcılığınızın ön plana çıkması için yer bırakacaktır.

 

 • Bu bir yarış değil

Ölçekli model yapımı, deneyimli bir model yapımcısı olmak için zaman alır ve muhtemelen uzun yıllar alır, bu yüzden işleri ağırdan alın, bu bir yarış değil! Aşamalar arasında molalar verin ve sonraki adımları nasıl atacağınızı düşünün. Özellikle yapının bir bölümünü yapmak istemeseniz bile, her parçanın bir yeri olduğunu ve sabrın daha iyi bir nihai ürüne yol açacağını unutmayın.

 

 • Yer testleri

Yapıştırma işlemine başlamadan önce, herhangi bir parçayı test etmek için iyi bir uygulamadır. Bir araya gelmelerinden memnun değilseniz, yapıştırıcıyı uygulamadan önce küçük bir ince eğe veya keskin bir bıçak kullanarak ayarlamalar yapabilirsiniz. Aynı şekilde, daha geniş alanları boyamadan önce renk testleri yapmak, daha sonra  boya istediğiniz gibi görünmezse bu test sizi baş ağrısından kurtaracaktır.

 

 • Havalandırma

Herhangi bir türde solvent/yapıştırıcı/boya kullanırken, her zaman iyi bir havalandırmaya sahip olduğunuzdan emin olun. Kullanımdan sonra kapağı değiştirmeyi ve çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği serin ve kuru bir yerde saklamayı unutmayın.

 

 • Depolama

Ne tür veya boyutta bir model inşa ediyor olursanız olun, kaybetmeyi göze alamayacağınız düzinelerce küçük parça olacaktır. Küçük veya tamamlanmış parçaların güvenli bir şekilde saklanması için yakınınızda boş, temiz bir kap veya sızdırmaz plastik torba bulundurun. Çoğu zaman küçük parçalar kaybolur, bu da modelinizi tamamlamanızı zorlaştırır. Yapınızdan uzaklaştığınızda modelinizi, yedek parçalarınızı ve aletlerinizi  çocuklardan uzak, güvenli bir yerde saklamayı unutmayın . 

 

 • Işıklandırma

 

Mümkünse, bol miktarda doğal ışık alan veya iyi bir yapay aydınlatma bulunan bir çalışma alanı seçin. Genellikle kötü ışık koşullarında çalışmak, kötü montajı veya kötü boyamayı ortaya çıkarabilir ve gözler için de tehlikelidir! Bir büyüteç lambası iyi bir yatırımdır ve bir kafa büyüteci de yararlıdır.

Çocuklarımızı da Modelci Olarak Yetiştirelim..

Bazen çocuklar için, özellikle de ebeveynlerin de katılabileceği hobiler bulmak zor olabilir. Ölçekli model oluşturma, doğru rehberlikle her yaştan kişinin üstesinden gelebileceği, uzun vadeli, karmaşık ve eğlendirici bir hobidir. Çok çeşitli ölçekli model arabalar, gemiler, uçaklar, trenler, motosiklerler

ile şimdi genç neslin ölçekli modeller inşa etmesi için mükemmel bir zaman. Çocuklarınız için en iyi hobiyi arıyorsanız, ölçekli modellemenin listenizin başında olması için beş neden burada!

Yaratıcılığı Teşvik Eder;

Çocuklar inanılmaz derecede yaratıcı olabilirler, ancak bazen yaratıcılıklarının öne çıkmasını sağlamak  için odaklanmaları gereken belirli bir şeye ihtiyaçları vardır. Ölçekli modeller, ister nasıl bir araya getirdikleri, nasıl boyadıkları veya bitmiş modele benzersiz kılmak için hangi ekstra ayrıntıları ekledikleri gibi, kişiliklerini göstermeleri için birçok fırsat sunar. Onları yapım süreci boyunca besleyerek, hayal güçlerini ve parıltılarını ifade etmelerini sağlayabilirsiniz.

 İnce Motor ve Problem Çözme Becerilerini Geliştirir

Onlar bir savaş uçağı ,17 inci yüzyılda gemi , RC araba veya Millenium Falcon , ölçekli bir model inşa ederken çocuklarınız öğrenebileceği sayısız montaj teknikler vardır. Her yeni teknik, el yazısı gibi diğer erken öğrenme alanları için hayati önem taşıyan el-göz koordinasyonunu ve el becerisini geliştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, belirli bir inşa projesinde çok sayıda farklı parça ve aşama olduğu için, sizin ve onların problem çözmesi için devam eden fırsatlar vardır. Hangi parça buraya gelecek? Ne kadar yapıştırıcıya ihtiyacım var? Orijinal renklere uyması için hangi boyaları kullanmalıyım? Genç yaşta temel problem çözmeyi tanıtarak, onları gelecekte mükemmel eleştirel düşünürler olarak yetiştirmiş olursunuz.

 Eğlenceli Bir Eğitim Deneyimi

Ölçekli modellerin en güzel yanı, zengin geçmişleri veya hikayeleri olan gerçek nesnelerin veya araçların kopyaları olmalarıdır. Çocuğunuzla birlikte ölçekli modeller oluşturursanız, seçtikleri arabayı veya gemiyi neyin bu kadar özel yaptığını ona öğretebilir ve asla öğrenemeyecekleri büyüleyici hikayeler ve gerçeklerle tanıştırabilirsiniz. Model ve nereden geldiği hakkında ne kadar çok şey öğrenirlerse, kendi versiyonlarını olabildiğince özgün ve ayrıntılı hale getirme konusunda o kadar tutkulu hale gelebilirler.

 Anlamlı Yapıştırma Süresi

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın dikkatini 60 saniyeden fazla tutmak zor olabilir. Sosyal medya ve oyun son derece popülerdir ve tam olarak aile dostu etkinlikler değildir. İngiltere'de binlerce ebeveynin katıldığı yakın tarihli bir anket, milyonlarca çocuğun, aile yaşamları, okulları ve genel gelişimleri üzerinde önemli etkileri olan teknolojiyi kullanarak haftada 32 saate kadar zaman harcadığını ortaya koydu.

Bu nedenle, ölçekli modelleme gibi bir hobiyi tanıtmak çok önemlidir, çocukların konsantrasyonlarını ve uzun vadeli iletişim becerilerini geliştirmek için ekranlardan uzak zamana ihtiyaçları vardır. Ölçekli model oluşturma, onları gerçek dünyaya daha iyi hazırlamanın yanı sıra, gençlerinize deneyim ve becerilerinizi gösterme şansı verir ve ikinizin de gurur duyacağı bir şey üzerinde ekip oluşturmanıza olanak tanır. Tamamlanan her projede, birlikte çalıştığınızda sizin ve çocuklarınızın neler başarabileceğinin fiziksel bir örneğine ve bir ömür boyu sürecek sevgi dolu hatıralara sahip olursunuz.

 Bağlılığın ve Sıkı Çalışmanın Faydasını Öğretir

Dikkat süreleri, özellikle yeni nesiller için, sabırlı olmaya ve uzun vadeli herhangi bir şeye bağlanmaya daha az istekli olan insanlar için daralıyor gibi görünüyor. Çocuklarınızla gelişim yıllarında ölçekli modeller oluşturarak, onlara projelere küçük parçalar halinde nasıl yaklaşacaklarını öğretebilir ve hedeflerine ulaşmak için onlara sabır, azim ve sürekli bağlılığın ödüllerini gösterebilirsiniz.

 

 Herkesin işi olmasa da, hem yetişkinler hem de çocuklar için kitlesel çekiciliği ve erişilebilirliği ile ölçekli modelleme, çocuklar için en iyi hobilerden biridir. Onlarla küçük yaşlardan itibaren modeller oluşturarak, yalnızca daha sonraki yaşamlarında onlara yardımcı olacak becerileri ve nitelikleri öğrenmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ikinizde sonsuza kadar kalacak anlar yaratmak için onlarla anlamlı zaman geçirmiş olursunuz.

87866 Toplam tıklanma sayısı 31085 Toplam ziyaretçi sayısı